Powódź 2024 r.: jakie prawa i obowiązki mają pracownicy i firmy?
Do końca grudnia 2024 r. pracownicy poszkodowani przez powódź mogą korzystać z dodatkowych dni wolnych i wybierać urlop na elastycznych zasadach. Bez ich zgody nie wolno im zlecać pracy nadliczbowej ani wysłać w delegację.
5 października 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2024 r., poz. 1473). W założeniach ustawa ma wprowadzać szczególne rozwiązania mające pomóc mieszkańcom terenów dotkniętych przez powódź. Niektóre przepisy mają również duże znaczenie dla pracowników i pracodawców, których zakłady leżą na obszarach gmin wskazanych w rozporządzeniu w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. W związku z tymi zmianami warto przybliżyć kilka nowych, obowiązujących czasowo uregulowań, które mają duże znaczenie w kontekście prawa pracy.
Zwolnienie od pracy
Art. 7a ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi stanowi, iż pracownikowi będącemu poszkodowanym w wyniku powodzi przysługuje – w okresie do 31 grudnia 2024 r. – zwolnienie od pracy, w wymiarze do 20 dni, w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osoby spokrewnionej lub niespokrewnionej pozostającej z nim w faktycznym związku, wspólnie zamieszkującej i gospodarującej. Pracodawca jest obowiązany udzielić tego zwolnienia od pracy na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta